Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Warto te skarby chronić"

Treść

Warto te skarby chronić to zadanie nawiązujące do książek Rogaś z Doliny Roztoki i Szkoła nad obłokami. Książki te powstały na bazie kontaktów i rozmów z mieszkańcami Rytra i Piwnicznej oraz obcowania z nadpopradzką przyrodą zarówno Marii Kownackiej jak i Witolda Chomicza. Szybko zyskały popularność. Kownacka nazywana jest matką chrzestną wyobraźni wielu pokoleńRogaś to po Plastusiowym pamiętniku najbardziej znana jej książka. Nie dziwi więc, że przez kilka lat był lekturą szkolną. Obydwie ksiązki doczekały się wielu wydań.

Wspomniane lektury napisane ponad 50 lat temu wzbudzają dzisiaj w mieszkańcach Doliny Popradu miłe sentymentalne wspomnienia. Co ważne w książkach tych ukryte są ważne przesłania. Rogaś to wynik troski Kownackiej o przyrodę, a w Szkole na prośbę Chomicza autorka zawarła wezwanie do ochrony dziedzictwa kulturowego. Są więc nie tylko opowiadaniami dla dzieci, ale opisem świata z którym się autorzy rzeczywiście zetkneli i który zapragneli po swojemu, twórczo opisać. W ręcznych zapiskach Kownackiej dotyczącej wyprawy na Niemcową czytamy:

nieustraszony prof. Chomicz ofiarował się towarzyszyć, jako przewodnik w pierwszej wyprawie do niemcowskiej szkoły. Znał już te strony i jako wielbiciel sztuki zastrzegał:

- Tylko proszę na ten raz odstąpić od swojej idei propagowania ochrony przyrody. Tym razem niech książka dotyczy ochrony zabytków, sama się pani przekona, że wato te skarby chronić, a ideę tej ochrony warto dzieciom szczepić.

I tak się właśnie stało - swoim zwyczajem, zakonspirowałam, ukryłam te myśl przewodnią

książki - tak, że nikt jej prawie nie dostrzega…

- Proszę się tym nie przejmować, pocieszał mnie profesor, „haczyk pewno będzie połknięty” to, jak lekarstwo w opłatku - nasiąkną tą sprawą - nie wiedząc sami o tym.

Możemy tylko powtórzyć za Witoldem Chomiczem, że warto te skarby chronić i dzieło, które wspólnie z Marią Kownacką rozpoczęli kontynuować. Wstępem do dalszych działań ma być przeprowadzona przez Stowarzyszenie Górali Nadpopradzkich inwentaryzacja w zbiorach Ziyada Raoofa dotyczących wspomnianych książek. Bogata dokumentcja powstawania Rogasia i Szkoły daje podstawy do budowania wielu działań społeczno-kulturalnych. 


LINK DO SPISU Z INWENTARYZACJI

https://drive.google.com/file/d/1ceg_ymdPjlSciu8A9xnxf_B-EpatD-El/view


Zadanie: Warto te skarby chronić zralizowane zostało przez Stowarzyszenie Górali Nadpopradzkich przy wsparciu finansowym Wojewódzwa Małopolskiego oraz Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój. Wsparcie organizacyjne i merytoryczne M-GOK w Piwnicznej-Zdroju.

305845