Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zespoły artystyczne pod egidą MGOK

Treść

DZIECIĘCY ZESPÓŁ REGIONALNY "MAŁE PIWNICOKI"

 

 

Zespół powstał w 2008 roku pod okiem instruktora p. Aleksandry Jurek – Szewczyk. W latach 2010 - 2011 dzieci uczyły się i występowały pod kierownictwem p. Elżbiety Gromali. Obecnie zespół prowadzą Piotr Maślanka i Tymoteusz Florian. W zespole tańczą dzieci w wieku 6-12 lat, które w sobie właściwy sposób, prezentują folklor Górali Nadpopradzkich (rytersko-piwniczańskich). Podczas zajęć i integracji dzieci nie tylko ćwiczą, ale również przy tym się bawią i uczą gwary od pań: Wandy Łomnickiej - Dulak i Krystyny Dulak  Kulej.

Regionalny Zespół Małe Piwnicoki dwukrotnie brał udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. Z programem "Na łące" „Małe Piwnicoki” były najmłodszym z 12 zespołów prezentujących się na Festiwalu, w 2012 roku natomiast przedstawiły widowisko pt: "Gazdy posły het". Za oba występy zespół otrzymał nagrody i wyróżnienia. Również w 2012 roku grupa śpiewacza dziewczyn zdobyła II miejsce na XXX Konkursie Muzyk Instrumentalistów Śpiewaków Ludowych i Dróżbów Weselnych "Druzbacka" w Podegrodziu. Kolejno w roku 2013 Małe Piwnicoki uczestniczyły w XXI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu. Dzieci corocznie występują na "Dniach Piwnicznej" oraz biorą udział w innych wydarzeniach w gminie. W 2017 i 2018 r. zespół brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „DZIECKO W FOLKLORZE” w Baranowie Sandomierskim, a jego członkowie zdobyli nagrody w następujących kategoriach:

2017:

W kategorii kapel - II miejsce Kapela JEDLICKA

W kategorii zespołów śpiewaczych - III miejsce grupa śpiewacza

W kategorii solistów śpiewaków - II miejsce

W kategorii instrumentalistów - I i III miejsce

2018:

W kategorii kapel - II miejsce Kapela JEDLICKA

W kategorii zespołów śpiewaczych - wyróżnienie

W kategorii zespołów tanecznych - I miejsce

W kategorii instrumentalistów - I i III miejsce

Obecnie członkowie starszej grupy są wolontariuszami w projekcie "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski". W ramach projektu uczestniczą w warsztatach oraz biorą udział w konkursach. Wiele z ich prac spotyka się z uznaniem i nagrodami. Nagrodzeni zostali m.in. Seweryn Łomnicki (film - I miejsce), Kasia Tomasiak (dziennikarze do 16 lat - I miejsce), Emilia Buczek (fotografia - III miejsce). W 2018 r. na festiwalu Drużbacka Krzysztof Kulig zajął II miejsce w grze na dudach. Michał Gumulak - członek zespołu, wykonał instrumenty pasterskie na ekspozycję stałą INSTRUMENTY LUDOWE KARPAT. Wystawa została zrealizowana przez Województwo Małopolskie w ramach projektu pn. Szlak Kultury Wołoskiej. Zespół nagrał dwie płyty - z kolędami i z przyśpiewkami.

 

Odwiedź nasz fanpage.

 

REGIONALNY ZESPÓŁ „DOLINA POPRADU”

 

 

Zespół powstał w roku 1965, założony przez grupę nauczycieli: Edwarda Grucelę, Eugeniusza Lebdowicza, Mieczysława Łomnickiego i prezentuje folklor górali nadpopradzkich regionu rytersko-piwniczańskiego, tzw. CZARNYCH GÓRALI (od przewagi czarnego koloru sukna w ubiorach męskich). Na repertuar zespołu składają się: pieśni o nucie tęsknej, śpiewane przy pasaniu bydła czy owiec, ale bywają też pieśni rytmiczne do tańca, żartobliwe przyśpiewki śpiewane w karczmie czy na weselu. Tańce najczęściej zespołowe jak: Do koła - paw, Hanok, Polka bez stołek, Madziar, Obyrtany, ale bywają też tańce wykonywane przez pojedyncze pary jak np. Zamiatany, Śtajerek, Polka na ławie. Od 1988 roku do programu zespołu włączono wiersze pisane gwarą przez członkinię zespołu, poetkę Wandnę Łomnicką-Dulak. Zespół występował na Słowacji, Czechach, Węgrzech, Anglii w Niemczech, na Placu Św. Piotra w Rzymie, we Francj, Finlandii oraz w Bułgarii. W kolekcji nagród zespołowych znalazły się: z FESTIWALU GÓRALI POLSKICH w Żywcu: Złote Serce żywieckie (1988; 1995; i w 2013 za program "Świenty Scepon u Łazianóf"), Srebrne Serce żywieckie (1982; 1987), Brązowe Serce żywieckie (1981; 1983), z FESTIWALU FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH w Zakopanem: Złota Ciupaga (2011 za program "Rzniontki na Skorupaf" - jest to najwyższe odznaczenie jakim może poszczycić się autentyczny góralski zespół regionalny Srebrna Ciupaga (1995), Brązowa Ciupaga (1988), I miejsce w przeglądzie dorobku kulturalnego wsi Przytoczna 87, nagroda za uratowanie stroju czarnych górali. W 1999 r. zespół otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Od 2012 - 2017 roku zespołem kierował Dariusz Rzeźnik, pod którego kierownictwem zespół opracował nowy program „Rzniontki na Skorupaf” z którym wygrał konkurs w Łużnej i Bukowinie kwalifikując się do udziału w Centralnym Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, a w 2011 roku z tym przedstawieniem (autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak według pomysłu Stanisława Źrałki) zdobywa „Złotą Ciupagę” w Zakopanem. Również w 2015 roku programem "U Wojciecha sypło ziorno - młocka na króleski" autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak zespół zdobył Złote Serce Żywieckie podczas 46 Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Tym samym przedstawieniem zespół zdobył drugą w swojej karierze "Złotą Ciupagę" podczas 47. MFFZG w Zakopanem (2015).

 

Odwiedź nasz fanpage.

 

50 lat minęło...,  Regionalny Zespół "Dolina Popradu" w Piwnicznej-Zdroju, 1965-2015.

 

ORKIESTRA DĘTA OSP

 

 

Orkiestra Dęta "PODHALE" została założona w 1928 roku, jej pierwszym kapelmistrzem był Jan Machaj. Przez wiele lat Orkiestra należała do najlepszych orkiestr strażackich w kraju. Od 1994 z powodów organizacyjnych została przejęta przez MGOK. Na przełomie 2004/2005 roku Orkiestra Dęta zawiesiła swoją działalność z powodu braku środków finansowych na remont starych instrumentów. W 2008 roku reaktywowała się, zostały zakupione nowe instrumenty, a stare poddane renowacji. Zakupiono również część umundurowania potrzebnego do prezentacji.

 

Dziś występy orkiestry towarzyszą najważniejszym uroczystościom lokalnym, państwowym, religijnym, społecznym i kulturalnym. W jej repertuarze są melodie i pieśni patriotyczne, marszowe, muzyka rozrywkowa, ludowa, religijna. Członkowie Orkiestry to przede wszystkim ludzie z wielkim poczuciem odpowiedzialności i zaangażowaniem społecznym wychowani w tradycji lokalnej do której należy min. Orkiestra Dęta.

Wybrane wydarzenia z działalności orkiestry:

  • w 1958-1962r. zajęła III miejsce w Powiatowych Eliminacjach Orkiestr Dętych w Nowym Sączu oraz III miejsce w Wojewódzkich Eliminacjach Orkiestr Dętych w Myślenicach.
  • 1967 r. I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Bolesławcu a także I miejsca w Powiatowych Eliminacjach Orkiestr Dętych w Nowym Sączu, Wojewódzkich Eliminacjach Orkiestr Dętych w Krakowie oraz Międzywojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych w Bolesławcu.
  • 1968-1978 r. II III i IV miejsca w eliminacjach powiatowych i wojewódzkich
  • 1984-1986 r. II i IV miejsca oraz wyróżnienia w eliminacjach wojewódzkich i międzywojewódzkich
  • 1987 r. III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Ciechanowie od 1987 – 1993 r. wielokrotnie brała udział w Wojewódzkich oraz Rejonowych Przeglądach Orkiestr Dętych.
  • 1994-1995 r. zajęła III miejsca w Rejonowych Przeglądach Orkiestr Dętych w Łącku.
  • 1997 r. III miejsce na Rejonowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Starym Sączu.

Odwiedź nasz fanpage.

 

ZESPÓŁ BREAKDANCE "BEATS BUSTERS"

 

 

Zespół Beat Busters działa od 2008 przy MGOK w Piwnicznej-Zdroju. Grupa uczestniczy w zajęciach tańca break dance, które prowadzi instruktor Piotr Dobosz w każdą sobotę od 9.00 do 12.00 w 2 grupach zaawansowania. Grupa pierwsza to najmłodsi uczestnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tańcem break dance. Z kolei grupa druga to ich starsi koledzy i koleżanki, którzy mają już za sobą lata ćwiczeń. Oprócz kroków tanecznych i widowiskowych ewolucji breakdance`owych  ćwiczący uczą się wielu elementów gimnastycznych i akrobatycznych, także poprzez zabawowe formy ćwiczeń sportowych. Zajęcia dostosowane są do poziomu oraz wieku ćwiczących. Uczestnicy zajęć mają już na swoim koncie wiele sukcesów. Przykładem są medale zdobyte podczas zawodów tanecznych takich jak np. Sądecki Beat (Pałac Młodzieży w Nowym Sączu), Bitwa Górska  (Krynica Zdrój), Bitwa Break Dance (MGOK Piwniczna Zdrój) organizowanych corocznie. Zespół prezentował także swoje umiejętności przy okazji wielu imprez okolicznościowych, m.in. w Piwnicznej - Zdroju, Rytrze, Nowym Sączu, Starym Sączu oraz Lutinie (Słowacja).

 

Odwiedź nasz fanpage.

 

228375