Zespoły artystyczne old
Treść
Regionalny Zespół „Dolina Popradu”
Zespół powstał w roku 1965, założony przez grupę nauczycieli: Edwarda Grucelę, Eugeniusza Lebdowicza, Mieczysława Łomnickiego i prezentuje folklor górali nadpopradzkich regionu rytersko-piwniczańskiego, tzw. CZARNYCH GÓRALI (od przewagi czarnego koloru sukna w ubiorach męskich). Na repertuar zespołu składają się: pieśni o nucie tęsknej, śpiewane przy pasaniu bydła czy owiec, ale bywają też pieśni rytmiczne do tańca, żartobliwe przyśpiewki śpiewane w karczmie czy na weselu. Tańce najczęściej zespołowe jak: Do koła - paw, Hanok, Polka bez stołek, Madziar, Obyrtany, ale bywają też tańce wykonywane przez pojedyncze pary jak np. Zamiatany, Śtajerek, Polka na ławie. Od 1988 roku do programu zespołu włączono wiersze pisane gwarą przez członkinię zespołu, poetkę Wandnę Łomnicką-Dulak. Zespół występował na Słowacji, Czechach, Węgrzech, Anglii w Niemczech, na Placu Św. Piotra w Rzymie, we Francj, Finlandii oraz w Bułgarii. W kolekcji nagród zespołowych znalazły się: z FESTIWALU GÓRALI POLSKICH w Żywcu: Złote Serce żywieckie (1988; 1995; i w 2013 za program "Świenty Scepon u Łazianóf"), Srebrne Serce żywieckie (1982; 1987), Brązowe Serce żywieckie (1981; 1983), z FESTIWALU FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH w Zakopanem: Złota Ciupaga (2011 za program "Rzniontki na Skorupaf" - jest to najwyższe odznaczenie jakim może poszczycić się autentyczny góralski zespół regionalny Srebrna Ciupaga (1995), Brązowa Ciupaga (1988), I miejsce w przeglądzie dorobku kulturalnego wsi Przytoczna 87, nagroda za uratowanie stroju czarnych górali. W 1999 r. zespół otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Od 2012 - 2017 roku zespołem kierował Dariusz Rzeźnik, pod którego kierownictwem zespół opracował nowy program „Rzniontki na Skorupaf” z którym wygrał konkurs w Łużnej i Bukowinie kwalifikując się do udziału w Centralnym Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, a w 2011 roku z tym przedstawieniem (autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak według pomysłu Stanisława Źrałki) zdobywa „Złotą Ciupagę” w Zakopanem. Również w 2015 roku programem "U Wojciecha sypło ziorno - młocka na króleski" autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak zespół zdobył Złote Serce Żywieckie podczas 46 Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Tym samym przedstawieniem zespół zdobył drugą w swojej karierze "Złotą Ciupagę" podczas 47. MFFZG w Zakopanem (2015).
Orkiestra mandolinowa "ECHO"
Orkiestra Mandolinowa "Echo" działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej-Zdroju, w sierpniu 2008 roku obchodziła jubileusz 15-lecia swojego istnienia. Orkiestra Mandolinowa jest spadkobiercą Orkiestry Mandolinowej "Echo", która powstała w Piwnicznej w 1932r., z inspiracji powracającego z włoską żoną G. Erracich mieszkańca Piwnicznej, którzy chcieli, by wywodzący się z Włoch instrument - mandola stał się znany szerszej publiczności.
Przez ponad 60 lat Orkiestra kierowana przez Mieczysława Żytkowicza cieszyła się społecznym uznaniem nie tylko w regionie ale i w całym kraju, a także poza jego granicami dając setki koncertów. W swoim repertuarze Orkiestra posiadała kilkadziesiąt utworów muzycznych: poważnych, rozrywkowych, ludowych i religijnych.
Po śmierci dyrygenta Mieczysława Żytkowicza wielu członków zespołu wycofało się z jego składu ze względu na wiek i stan zdrowia.
Od 1995 - 2018 roku Orkiestrą Mandolinową kierował Antoni Leśniak, wychowanek tego zespołu. Stworzył on na nowo zespół pod nazwą Kwintet Mandolinowy, w skład którego weszli młodzi, uzdolnieni muzycznie uczniowie szkół w Piwnicznej. Po pewnym czasie Zespół wrócił do poprzedniej nazwy "Orkiestra Mandolinowa "ECHO" i używa jej do dzisiaj. Członkowie orkiestry stale pracują na udoskonaleniem techniki gry, brzmienia, umiejętności zbiorowego muzykowania i podnoszenia poziomu artystycznego.
Piwniczańska Orkiestra Mandolinowa "Echo" jest jedną z dwóch Orkiestr tego typu w kraju. W ramach jubileuszu w sierpniu 2008 roku, została wydana książka pn. "Cześć muzyce" a w listopadzie odbyło się nagranie płyty "Leśne nastroje".
Zespół koncertował uświetniając uroczystości patriotyczne, religijne, jubileuszowe i okolicznościowe.
Koncert na 100 mandolin
Obecność Orkiestry Mandolinowej „Echo” zaowocowała zrodzeniem się inicjatywy „Koncertu na 100 mandolin”. Ideą przedsięwzięcia jest spotkanie zespołów grających na mandolinie i wspólne zaprezentowanie szerokiej publiczności przygotowanego repertuaru. Wydarzenie to ma charakter otwarty i jest formą zaproszenia do udziału w imprezach kulturalnych w regionie.
Orkiestra Dęta OSP
Orkiestra Dęta "PODHALE" została założona w 1928 roku, jej pierwszym kapelmistrzem był Jan Machaj. Przez wiele lat Orkiestra należała do najlepszych orkiestr strażackich w kraju. Od 1994 z powodów organizacyjnych została przejęta przez MGOK. Na przełomie 2004/2005 roku Orkiestra Dęta zawiesiła swoją działalność z powodu braku środków finansowych na remont starych instrumentów. W 2008 roku reaktywowała się, zostały zakupione nowe instrumenty, a stare poddane renowacji. Zakupiono również część umundurowania potrzebnego do prezentacji.
Dziś występy orkiestry towarzyszą najważniejszym uroczystościom lokalnym, państwowym, religijnym, społecznym i kulturalnym. W jej repertuarze są melodie i pieśni patriotyczne, marszowe, muzyka rozrywkowa, ludowa, religijna. Członkowie Orkiestry to przede wszystkim ludzie z wielkim poczuciem odpowiedzialności i zaangażowaniem społecznym wychowani w tradycji lokalnej do której należy min. Orkiestra Dęta.
Wybrane wydarzenia z działalności orkiestry:
- w 1958-1962r. zajęła III miejsce w Powiatowych Eliminacjach Orkiestr Dętych w Nowym Sączu oraz III miejsce w Wojewódzkich Eliminacjach Orkiestr Dętych w Myślenicach.
- 1967 r. I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Bolesławcu a także I miejsca w Powiatowych Eliminacjach Orkiestr Dętych w Nowym Sączu, Wojewódzkich Eliminacjach Orkiestr Dętych w Krakowie oraz Międzywojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych w Bolesławcu.
- 1968-1978 r. II III i IV miejsca w eliminacjach powiatowych i wojewódzkich
- 1984-1986 r. II i IV miejsca oraz wyróżnienia w eliminacjach wojewódzkich i międzywojewódzkich
- 1987 r. III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Ciechanowie od 1987 – 1993 r. wielokrotnie brała udział w Wojewódzkich oraz Rejonowych Przeglądach Orkiestr Dętych.
- 1994-1995 r. zajęła III miejsca w Rejonowych Przeglądach Orkiestr Dętych w Łącku.
- 1997 r. III miejsce na Rejonowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Starym Sączu.
Dziecięcy Zespół Regionalny "MAŁE PIWNICOKI"
Zespół powstał w 2008 roku pod okiem instruktora p. Aleksandry Jurek – Szewczyk. W latach 2010 - 2011 dzieci uczyły się i występowały pod kierownictwem p. Elżbiety Gromali. Obecnie zespół prowadzą Piotr Maślanka i Tymoteusz Florian. W zespole tańczą dzieci w wieku 6-12 lat, które w sobie właściwy sposób, prezentują folklor Górali Nadpopradzkich (rytersko-piwniczańskich). Podczas zajęć i integracji dzieci nie tylko ćwiczą, ale również przy tym się bawią i uczą gwary od pań Wandy Łomnickiej - Dulak i Krystyny Dulak Kulej.
„Małe Piwnicoki” debiutowały już po półrocznej działalności na Dniu Mamy. Zespół dwukrotnie brał udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. W 2010 roku z programem "Na łące" „Małe Piwnicoki” były najmłodszym z 12 zespołów prezentujących się na Festiwalu, w 2012 roku natomiast przedstawiły widowisko pt: "Gazdy posły het", do którego scenariusz napisała p. Wanda Łomnicka-Dulak. Za oba występy festiwalowe zespłó otrzymał nagrody i wyróżnienia. Również w 2012 roku grupa śpiewacza dziewczyn zdobyła II miejsce na XXX Konkursie Muzyk Instrumentalistów Śpiewaków Ludowych i Dróżbów Weselnych "Druzbacka" w Podegrodziu. Kolejno w roku 2013 w dniach 21 - 28 lipca Małe Piwnicoki uczestniczyły w XXI edycji Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR w Nowym Sączu. Dzieci corocznie występują na "Dniach Piwnicznej" oraz biorą udział w innych wydarzeniach w gminie.
Kapela "PIYROGI ŁOMNICOŃSKIE"
Piyrogi Łomnicońskie- kapela z Łomnicy–Zdroju działająca od października 2010 roku pod patronatem Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej-Zdroju.
Jej członkami są m. in.: Monika Florek, Małgorzata Polańska - Kubiak, Teresa Kluska, Marcelina Kubiak, Urszula Lis, Przemysław Lis, Grzegorz Żywczak, Dominik Bołoz, Krystian Kluska. Mimo iż kapela jest stosunkowo "młoda" jednak zyskała już rozgłos o czym świadczą liczne występy na imprezach kulturalnych w Piwnicznej i pobliskich miejscowościach.
Zespół breakdance "BEATS BUSTERS"
Zespół breakdance „Beats Busters” działa przy MGOK od kwietnia 2008r. Dzięki współpracy z Komisją do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych możliwe było zatrudnienie profesjonalnego instruktora: v-ce mistrza Europy w sztukach walki Budo p. Piotra Dobosza Członkowie zespołu zaprojektowali sobie logo, które umieszczone zostało na koszulkach w których występują. Zespół prezentował już swoje umiejętności w Piwnicznej, Rytrze, Starym Sączu, Lutinie (Słowacja). Dwukrotnie byli gospodarzami Towarzyskiego Turnieju pn” BITWA BREAKDANCOWA” w Piwnicznej-Zdroju.
Obecnie członkowie ćwiczą w dwóch grupach wiekowych. Treningi odbywają się w każdą sobotę w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w godzinach 9.00-12.00 wyłączając okres wakacji.