Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rękawice furmańskie dotarły do Turcji!

Rękawice furmańskie dotarły do Turcji!

Treść

 

Trwa jeden z największych festiwali w Turcji...

Wśród najcenniejszych narodowych tradycji prezentowane są również rękawice furmańskie Czarnych Górali

 

Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki, który odbywa się w jednej z dzielnic Büyukcelmece w Istambule, bierze łącznie udział półtora tysiąca uczestników ze stu krajów świata. Są wśród nich twórcy. Tradycyjne rękodzieło  prezentują między innymi mistrzowie z Ukrainy, Litwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Gruzji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Pakistanu, Indii, Turcji. W programie festiwalu są wystawy, targi, warsztaty, sympozjum, występy zespołów tanecznych.

 

W tym roku polską  tradycję tkania rękawic furmańskich prezentują Urszula Lis (Piwniczna-Zdrój) i Małgorzata Polańska-Kubiak (Łomnica-Zdrój).

- To niezwykle inspirujące wydarzenie, gdzie możemy dzielić się swoimi tradycjami i  umiejętnościami. Choć ze względu na klimat tkane rękawice i czapki są tu mało praktyczne to jednak sama technika zachwyca odwiedzających. Przestrzenne tkactwo spodobało się również twórcom z innych krajów i kto wie czy za kilka lat nie okaże się, że rękawice i czapki są już tkane w innych częściach świata- mówi Urszula Lis.  

Na polskie tkaczki czekała w Turcji również duża forma na rękawice zwana „deską". 

- Organizatorów festiwalu zainspirowało zdjęcie z polską rękawicą XXXXL. Wszystko wskazuje na to, że z pomocą odwiedzających do końca festiwalu jedna rękawica będzie gotowa- powiedziała Małgorzata Polańska- Kubiak. 

 

Festiwal odbywa się corocznie przez 24 kolejne lata. Za każdym razem jest to świetna okazja do interakcji kulturowej, twórczej inspiracji, zdobywania nowych doświadczeń. Tegoroczne wydarzenie artystyczne potrwa  do 5 sierpnia i poświęcone jest 100-lecie Republiki Tureckiej.

 

W 2022 roku tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali zostało wpisane na Krajowa Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie trwają starania aby ta tradycja znalazła się na światowej liście UNESCO.

 

 

303559