Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wspomnienie majora Juliana Zubka ps. „Tatar” w 40. rocznicę śmierci

Wspomnienie majora Juliana Zubka ps. „Tatar” w 40. rocznicę śmierci

Treść

W ramach wspomnienia majora Juliana Zubka ps."Tatar", w 40. rocznicę jego śmierci, wspólnie z uczniami szkoły w Łomnicy Zdroju i Piwnicznej-Zdroju złożyliśmy kwiaty i znicze na jego grobie. Następnie młodzież w Ośrodku Kultury obejrzała wywiad z Krzysztofem Zubkeim - synem "Tatara". 

Wywiad powstał w ramach projektu edukacyjno-animacyjnego "Pod nosem okupantów" realizowanego w ramach programu „Patriotyzm Jutra” finansowanego przez Muzeum Historii Polski Warszawie.

Po przeczytaniu autobiograficznej książki Juliana Zubka Ze wspomnień kuriera oraz przesłuchaniu wywiadu z jego synem Krzysztofem okazuje się, że obydwóch Panów łączy sportowy duch... Ani w książce, ani w wywiadzie nie znajdziemy użalania się, czy skupienia na tragizmie wojny. W gruncie rzeczy okrucieństwo i szkaradność wojny są  nieprzekazywalne... W tych wypowiedziach znajdziemy raczej wezwanie: zakasz rękawy i weź się do roboty. Na pytanie - czy pański ojciec czuł żal, że wojna pokrzyżowała jego plany?, Krzysztof Zubek po namyśle odpowiada - chyba nie, albo niewiele, jak mówiłem jego głównym zainteresowaniem był sport i on w tym sporcie do samego końca pozostał, to mu nie zostało odebrane... Albert Camus powiedział wszystko, co wiem o moralności i obowiązkach, zawdzięczam piłce nożnej - Julian Zubek pewnie powiedział by wszystko, co wiem o moralności i obowiązkach, zawdzięczam sportowi...

235131