Warto te skarby chronić
Treść
Mamy nadzieję, że prezentowany spis będzie punktem wyjścia dla kolejnych działań służących ochronie oraz upowszechnianiu materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Małopolski związanego z twórczością Marii Kownackiej i Witolda Chomicza.
Szczególne podziękowania za przyczynienie się do jego powstania składamy Ziyadowi Raoofowi, właścicielowi zbioru prac Witolda Chomicza, Magdalenie Laskowskiej za przeprowadzenie inwentaryzacji, Zarządowi Województwa Małopolskiego oraz Urzędowi Miasta i Gminy Piwnicznej-Zdroju za wsparcie finansowe, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Piwnicznej-Zdroju za wsparcie organizacyjne.
Nazwa prezentowanego spisu jest nieprzypadkowa. Odnosi się do notatki w jednym z zeszytów Marii Kownackiej, w którym zapisała: nieustraszony prof. Chomicz ofiarował się towarzyszyć, jako przewodnik w pierwszej wyprawie do niemcowskiej szkoły. Znał już te strony i jako wielbiciel sztuki zastrzegał:
- Tylko proszę na ten raz odstąpić od swojej idei propagowania ochrony przyrody. Tym razem niech książka dotyczy ochrony zabytków, sama się pani przekona, że wato te skarby chronić, a ideę tej ochrony warto dzieciom szczepić.
I tak się właśnie stało - swoim zwyczajem, zakonspirowałam, ukryłam te myśl przewodnią
książki - tak, że nikt jej prawie nie dostrzega…
- Proszę się tym nie przejmować, pocieszał mnie profesor, „haczyk pewno będzie połknięty” to, jak lekarstwo w opłatku - nasiąkną tą sprawą - nie wiedząc sami o tym.
Możemy tylko powtórzyć za Witoldem Chomiczem, że warto te skarby chronić i dzieło, które wspólnie z Marią Kownacką rozpoczęli kontynuować.